Automatizácia výroby poskytuje presvedčivý spôsob, ako zvýšiť kvalitu, efektivitu, bezpečnosť, udržateľnosť a bezpečnosť v rýchlo sa meniacom modernom továrenskom prostredí. Ako konkurencia rastie a marže sa znižujú, automatizácia výroby otvára cestu k maximálnej ziskovosti a lepšiemu výkonu.
Definícia automatizácie výroby
Automatizácia výroby je zahrnutie automatizácie do celých výrobných procesov. V prostrediach výroby často využíva technológie ako pneumatické systémy, hydraulické systémy a robotické ramená na vytvorenie komplexnejšieho systému. V dnešnej konkurenčnej krajinke môže automatizácia pomôcť zvýšiť výstupy a efektivitu pri súčasnom znížení nákladov. Je tiež navrhnutá tak, aby výrazne znížila riziká, ktorým môžu byť vystavení ľudskí operátori pri manipulácii s nebezpečným vybavením.
Rozdelenie typov
Digitalizácia a priemyselný internet vecí (IIoT) sú základom všetkých typov automatizácie výroby, ale to neznamená, že všetky továrne pristupujú k priemyselnej automatizácii rovnakým spôsobom. Tu sú niektoré zo spôsobov, ako to môže fungovať.
Čiastočne manuálne procesy
Toto spája automatizáciu s ľudskou odbornosťou a dohľadom, napríklad v čiastočne automatizovaných manuálnych pracoviskách. Jednoduché úlohy sú automatizované, ale konečné rozhodnutie urobí vyškolený odborník. Čiastočne manuálne procesy sú bežné v kontrole kvality a riadení sťažností, napríklad tam, kde si spoločnosti myslia, že ľudský úsudok by mal mať stále posledné slovo.
Automatizované jednotlivé stroje
Tiež nazývané automatizované montážne stroje alebo špeciálne účelové stroje, sú nastavené na zvládnutie jednej špecifické opakujúcej sa akcie. To môže znamenať podávanie a manipuláciu s dielmi alebo inými robotickými systémami, vizuálnu kontrolu, balenie, zváranie, rezanie, rotujúce indexačné stoly alebo množstvo ďalších jednoduchých akcií.
Automatizované výrobné linky
Tieto kombinujú sériu pracovísk, pričom každé je zodpovedné za jednu konkrétnu operáciu. Tieto pracoviská sú spojené prenosovým systémom a elektrickým riadiacim systémom, čo znamená, že výrobok je postupne prenášaný z stroja na stroj v definovanej sekvencii a na každom z nich je počas cesty spracovávaný iným spôsobom. Ak je výrobná linka úplne automatizovaná, na proces nie je vôbec potrebná účasť ľudí. To znamená, že úlohy vyhradené pre ľudí sa zameriavajú na veci ako návrh systému, monitorovanie a dohľad a robia úpravy na zlepšenie skôr než na samotnú prevádzku zariadenia.
Úplne automatizované továrne
Ďalším krokom sú úplne automatizované továrne. Tieto druhy zariadení sú často nazývané „zatemnené“ alebo „bez ľudí“ výrobné prostredia, z jednoduchého dôvodu, že ani nemusíte nechávať svetlá zapnuté, pretože v továrni nie sú žiadni ľudia. Tieto továrne môžu fungovať 24 hodín denne, 365 dní v roku a nie sú obmedzené kapacitou ľudských pracovníkov. Vo väčšine prípadov však továrne ešte nie sú v bode, kedy by na dohľad a úpravu ich procesov alebo na kontrolu kvality produktov nepotrebovali nikoho.
Comment (1)
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.
Comments are closed.